Prosimo počakajte...
Na slavnostni akademiji ob občinskem prazniku je župan Tine Radinja podelil občinska priznanja za leto 2022.
Naziv ČASTNI OBČAN OBČINE ŠKOFJA LOKA
JAN OBLAK
Jan je nogometno pot začel v domačem Ločanu. Njegov prvi vzornik in vzgojitelj je bil njegov oče Matjaž, ki je bil tudi nogometni vratar v loškem klubu.
Že pri desetih letih je iz loškega kluba odšel k Olimpiji, kjer so imeli močnejšo mladinsko nogometno šolo. Ko se je Olimpija leta 2009 vrnila v prvo ligo, je Jan že pri šestnajstih letih postal njen prvi vratar, istega leta je uspešno debitiral v mladi reprezentanci.
Junija 2010 je Jan Oblak, še ne polnoleten, prestopil k velikanu portugalskega nogometa, Benfici. Oktobra 2013 je prvič branil v vratih članske ekipe in kmalu postal prvi vratar moštva ter vzhajajoča zvezda Benfice, s katero je leta 2014 osvojil državni naslov, dva pokalna naslova in nastop v finalu lige Europa. To je bila za Benfico ena najuspešnejših sezon v njeni zgodovini, Jana pa so izbrali za najboljšega vratarja na Portugalskem.
Postalo je jasno, da ga ne bodo mogli zadržati in julija 2014 je Jan prestopil v madridski Atletico. Po poškodbi prvega vratarja si je pridobil zaupanje trenerja, začel navduševati z bravuroznimi obrambami in bil v naslednjih letih kar dvakrat izbran za najboljšega vratarja lige prvakov in dvakrat tudi v španski ligi. Postal je eden najbolj cenjenih vratarjev na svetu.
Reprezentančno kariero je začel avgusta 2009, ko je bil vpoklican v slovensko reprezentanco do 21 let. Tri leta kasneje je debitiral za člansko izbrano vrsto in od takrat naprej je prvi vratar reprezentance.
Kljub zelo uspešni mednarodni karieri Jan ni pozabil svojega prvega kluba, Nogometnega kluba Škofja Loka, ki ga redno obiskuje in mu pomaga z nakupi nogometne opreme. Je tudi pokrovitelj nogometnega turnirja za mlade nogometaše, ki nosi njegovo ime. Za letošnji turnir se je prijavilo več kot 130 ekip iz Slovenije in tujine.
Jan je ime Škofje Loke ponesel v svet, njegova humanitarna dejavnost in pomoč mladim loškim nogometašem pa pomembno gradi našo lokalno skupnost. Naj naziv častni občan občine še dodatno poveže njegov kraj z njegovo izjemno osebnostjo in kariero.
ZLATI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA
JOŽICA ŽNIDARŠIČ
Jožica Žnidaršič je po maturi študirala na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. V času študija je leto in pol preživela v Angliji, kjer je delala v bolnišnici v Londonu in bila obenem aktivna v tamkajšnjem Slovenskem domu.
Svojo poklicno pot je začela v škofjeloškem podjetju Alpetour kot planer analitik ter jo nadaljevala v kranjskem Tekstilindusu in Hotelu Transturist v Škofji Loki. Svoj izziv je kasneje našla v računovodstvu Fakultete za matematiko in fiziko ter na Zavodu za varstvo naravne in kulturne dediščine. Do upokojitve leta 2012 je bila vodja računovodstva v Podjetju za vzdrževanje avtocest, ki se je nato združilo z DARS-om.
Z možem Francem sta se iz Ljubljane v Škofjo Loko preselila leta 1978. Je mati treh sinov in babica sedmim vnukom.
Vseskozi je bila aktivna v lokalnem okolju. Najprej v Smučarskem klubu Alpetour in pri organizaciji Pokala Loka, kjer je še vedno sekretarka organizacijskega odbora in tajnica kluba.
Leta 2002 se je vključila v delo Prosvetnega društva Sotočje Škofja Loka, kjer vsa leta sodeluje kot organizatorka prireditev in romanj ter kot tajnica društva. Aktivno je sodelovala tudi pri vseh predstavah Škofjeloškega pasijona.
Leta 1992 se je včlanila v Slovensko krščansko demokratsko stranko in kasneje svojo aktivnost nadaljevala v Slovenski ljudski stranki. Kot članica stranke je še danes aktivna v občinskem in izvršilnem odboru stranke, obenem je tudi članica Zveze upokojencev pri SLS.
V mandatu 2002-2006 je bila imenovana v Nadzorni odbor Občine Škofja Loka, v tem času je bila tudi članica Sveta Zavoda za šport. Nato je bila dva mandata zapored izvoljena v občinski svet, kot občinska svetnica je bila dejavna predvsem na področju šolstva in kulture.
Naj naštejem še nekaj drugih organizacij, v katerih je s svojim delom pustila pečat. To so Svet Krajevne skupnosti Stara Loka – Podlubnik, ki mu je tudi predsedovala, Župnija Stara Loka, Društvo šmarničnih romarjev, Društvo podeželskih žena Blegoš, Športno društvo Partizan, škofjeloško Društvo diabetikov, Kulturno zgodovinsko društvo Lonka, Gibanje za življenje, Društvo upokojencev Škofja Loka in Univerza za tretje življenjsko obdobje pri društvu ter Društvo prijateljev Svete dežele. Je tudi botra dvema otrokoma v Etiopiji, prijateljica Radia Ognjišče, podpornica Slovenske Karitas, Rdečega križa in Krščanskega bratstva invalidov, prostovoljka pri dobrodelni akciji »Manj svečk za manj grobov«, kot dolgoletna krvodajalka je kri darovala več kot 30 krat.
Zahvala gospe Joži, kot ji pravimo Ločani, za njeno dolgoletno vestno delo in zagnanost ter široko razvejano aktivnost v številnih društvih in organizacijah!
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA
ZDRUŽENJE BORCEV ZA VREDNOTE NOB ŠKOFJA LOKA
Združenje borcev za vrednote NOB Škofja Loka je samostojna, domoljubna, prostovoljna in nepridobitna organizacija civilne družbe, v katero se z namenom uresničevanja skupnih interesov združujejo borci, drugi udeleženci narodnoosvobodilnega in protifašističnega boja ter druge osebe, ki imajo pozitiven odnos do vrednot narodnoosvobodilnega boja 1941–1945. Je društvo, ki deluje v javnem interesu na področju vojnih veteranov in urejanja vojnih grobišč ter na področju žrtev vojnega nasilja.
Združenje se zavzema za počastitev oseb in dogodkov, ki so pomagali krojiti našo pot do svobode. V ta namen organizira številne prireditve, tudi ob dnevu spomina na mrtve, ter skrbi za urejenost in ohranjanje spominskih obeležij na Škofjeloškem.
Združenje samostojno ali v sodelovanju z drugimi organizacijami deluje na številnih področjih kulturne dediščine, zgodovinopisja in založništva. Njegovi člani se trudijo za opominjanje na pomen druge svetovne vojne na Slovenskem in svoje delovanje usmerjajo v trud, da ti dogodki ne bi nikoli zbledeli v pozabo.
SREBRNI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA
MAG. ALEKSANDER IGLIČAR
Mag. Aleksander Igličar je svojo poklicno pot začel leta 1988 na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, jo nadaljeval v gospodarstvu v družbah Iskraemeco in Merkur ter na Centru za poslovno izpopolnjevanje in svetovanje na Ekonomski fakulteti, kjer je od leta 2009 zaposlen kot višji predavatelj za računovodstvo.
Njegov pomemben doprinos k družbenemu življenju v občini se je začel leta 2006 s praznovanjem tisočletnice vasi Godešič. Ob tej častitljivi obletnici je bil predsednik organizacijskega odbora in gonilna sila pri organizaciji več kot šestdesetih različnih prireditev.
Med letoma 2008 in 2020 je bil predsednik Muzejskega društva Škofja Loka. Pod njegovim vodstvom se je delovanje društva še bolj okrepilo in postalo širše prepoznavno, tudi zaradi izdajanja številnih publikacij ter priprave nekaj manj kot 100 Blaznikovih večerov in drugih prireditev.
Mag. Aleksander Igličar je tudi med najzaslužnejšimi za vpis Škofjeloškega pasijona na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Aktivno je sodeloval pri oblikovanju kandidature za vpis, sodeluje pri pripravi vsakoletnih Pasijonskih doneskov in si prizadeva za prepoznavnost tega največjega škofjeloškega kulturnega bisera v svetu. Pomembno sled je pustil tudi pri prenovi cerkve sv. Miklavža na Godešiču.
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA
JOŽE KRMELJ
Kovaštvo je v družini Krmelj že od leta 1870. Jože Krmelj, ki je dejavnost prevzel leta 1991, predstavlja že sedmo generacijo, ki ohranja kovaštvo na kovačiji.
Mojster Jože Krmelj je obrtnik leta 2021 in med drugim tudi prejemnik nagrade za posebne dosežke v rokodelstvu Zlata vitica 2012. V Kovaštvu namreč posebno pozornost namenjajo kovanim unikatnim izdelkom in rezilnemu orodju, ki ga izdelujejo po tisočletnem tradicionalnem postopku, ki ga danes obvlada le malo kovačev. Tudi zato je kovačija Krmelj unikum v slovenskem prostoru.
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA
JANEZ PLANTARIČ
Čas je človeštvu od nekdaj predstavljal skrivnosten izziv. V Loki nam pri merjenju časa pomagajo Plantariči. Janez je obrt prevzel od svojega očeta Mira, ki je leta 1934 odprl delavnico na Placu, kjer obratuje še danes. V njej je delal od leta 1976 do upokojitve leta 2015, ko jo je prepustil sinu Petru. Urarska obrt v središču mesta tako prehaja iz roda v rod in predstavlja enega od kamnov mestnega obrtniškega utripa. Za dodatno privlačnost Urarstva in trgovine Plantarič so zaslužne tudi njihove izložbe, ki jih ob pomembnejših dogodkih popestrijo s tematskimi razstavami.
BRONASTI GRB OBČINE ŠKOFJA LOKA
JOŽEFA BERNIK
Uspešno gostinsko podjetje Gostilna pri Boštjanu je bistveno pripomoglo k promociji in razvoju Križne Gore. Deluje po družinskem izročilu in že dobrih 25 let z dodatno turistično ponudbo privablja v občino številne obiskovalce od blizu in daleč.
Jožica z družino Bernik skrbi za urejeno in pristno lokalno okolje, ki ponuja kakovostno gostinsko-turistično ponudbo Škofje Loke. Člani družine se vedno odzovejo na lokalne pobude, med drugim so sodelovali tudi v zadnjih dveh uprizoritvah Škofjeloškega pasijona.